نقد فیلم کنعان ساخته مانی حقیقی

یوسف گم گشته باز آید به کنعان. این فلیم دنیای امروز را به کنعان تشبیه کرده است و عشق را همانند گم گشته ای در دنیای امروز می داند که روزی بالاخره به زندگی انسان ها بر می گردد.

این فیلم با اکران در جشنواره فیلم فجر و موفقیت در بخش جام جهان نما به عنوان تنها فیلم از ایران توجه ها را به خود جلب کرد.این فیلم سومین اثر مانی حقیقی محسوب می شود.  مدت زمان این فیلم در ابتدا 2ساعت و15 دقیقه بود که برای جشنواره فیلم فجر به 2 ساعت و 5 دقیقه کاهش یافت و سانسورها تا آنجا ادامه یافت که مدت زمان این فیلم به 1 ساعت و 40 دقیقه برای اکران عمومی فیلم رسید. این فیلم به دلیل کارگردانی خوب، حضور بازیگران محبوب سینمای ایران، داستان پردازی مناسب و فیلم نامه خوبش مورد توجه است.

بازیگران این اثر عبارتند از: محمد رضا فروتن، ترانه علیدوستی، بهرام رادان و افسانه بایگان. محمد رضا فروتن که اخیرا در بازی هایش افت دیده می شد در این اثر همان محمد رضا فروتنی بود که او را می شناختیم و دوست داشتیم. ترانه علیدوستی مانند همیشه اش بود نه چیزی کمتر و نه چیزی بیشتر. افسانه بایگان مانند همیشه بسیار خوب بود. بهرام رادان هم که پس از بازی فوق العاده اش در فیلم سنتوری به کارگردانی داریوش مهرجویی که سیمرغ بلورین را برای رادان در پی داشت جایگاه خود را در سینمای ایران یافت و در این فیلم هم بازی خوبی از خود نشان داده است.

داستان فیلم داستانی کلیشه ای است در مورد طلاق و نداشتن امید به زندگی و یافتن امید به زندگی و آرزوهای پوچ و همپنین حاملگی که انگار کارگردانان ایرانی موضوعی به جز حاملگی برای فیلم سازی ندارند. ریتم داستان تا حدی کند است که البته باعث خستگی بیننده نمی شود چون کارگردان بایستی از بازیگران خوبش استفاده کند ناخودآگاه فلیم کند می شود.

فیلم کنعان از کارگردانی و فیلمه نامه نویسی خوبی برخوردار است. صحنه سازی های فیلم نیز به دلیل سفر به شمال کشور خوب است کاری تمام کارگردانان ایرانی برای استفاده از  طبیعت انجام می دهند باز خدا را شکر که یک شمال و یک منطقه برفی برای فیلم سازی داریم.

مضمون اصلی فیلم عشق است که به تدریج در زندگی انسان ها شکل اولیه خود را از دست می دهد. در فیلم بسیاری از صحنه های عاشقانه مابین بهرام رادان و افسانه بایگان و همچنین تلاش های افسانه بایگان برای خودکشی حذف شده است.

در کل فیلمی است فاخر در سینمای ایران. فیلمی که باید برای دیدن آن به سینما رفت و روی آن وقت گذاشت و تأمل کرد زیرا فیلمی است که حرفی برای گفتن دارد.

/ 8 نظر / 370 بازدید
حمید

bloge khooobi dari age dooost dari age dooost dashti link radobadal konim khabaram kon movafagh bashi[گل]

علی کرمی

وبلاگ خوبی داری اگه به تبادل لینک تمایل داری منو خبر کن

یک دوست

سلام از اینکه به کلبه حقیر من اومدی تشکر میکنم همیشه بارونی باشی _____*#######* ___*##########* __*############## __################ _##################_________*####* __##################_____*########## __##################___*############# ___#################*_############### ____################################# ______########...یک دوست .....########### _______#####..............................####### ________########################### __________### ... آپم.......... ... .###### ___________*###......................##### ____________*###................ ###### _____________*################ _______________############# ________________########## ________________*######## _________________###### __________________#### __________________### [گل][گل]باز هم به ما سربزن

الهه

خیلی ممنون لطف دارین شما هم وبلاگ جالبی دارین.منم شما رو لینک کردم

آرش

سختی زمستان زندگی ُ بهار خود را در پیش دارد قیام وحدت تحت راهبری یگانه نجات دهنده ی آدمیان آقا پروفسور ابراهیم میرزایی

سمانه

ین فیلم داستانش یه کپی از street car named desire یا همون اتوبوسی به نام هوس بود اما به هر حال میون این فیلمای آبکی امروز یه نعمته

http://www.Teobux.com/?ref=spy_man89

در توباکس دات کام شما می توانید با دیدن تبلیغات به صورت روزانه به درآمد ماهیانه خود درآمدی دیگراضافه کنید.ما در اینجا تبلیغات کنندگانی داریم که مایل به پرداخت پول واقعی به شما هستند ،اگر شما مایل به دیدن وب سایت/محصولات آنان باشید شما میتوانید بابت هر تبلیغی که مشاهده می کنید تا 15 تومان درآمد داشته باشید، حتی می توانید با معرفی نفراتی که مایل به دیدن این تبلیغات هستند نیز تا 15 تومان دیگر بابت هر تبلیغی که آنان مشاهده می کنند نیز درآمد داشته باشید.عضویت در توباکس رایگان است و شما می توانید به محض ثبت نام شروع به کسب درآمد کنید. لازم به ذکر است که توباکس دات کام یک شرکت ثبت شده است ، دارای مجوز فعالیت از وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی می باشد و در ستاد سازماندهی پایگاه های اینترنتی نیز به ثبت رسیده است. برای مشاهده و در صورت تمایل عضویت بر روی لینک بالا کلیک کنید.

بهار

الان اين نقد بود؟؟؟؟؟